Nominations

Nominations 2016:

Platinum       
Award Name M.A. Country
Distinguished Grandmaster
of the Year
Albert van Mildert Jiu-jitsu Netherlands
  Jeurg Ziegler Hapkido Zwitserland
  Geoff J Booth Hapkido  Australia
       
    Name M.A. Country
Ambassador of the Year  Semmy Schildt Karate Netherlands

 

Gold      
Award Name M.A. Country
Grandmaster of the
Year (8e dan +)
 Jaap Korzelius  Jiu Jitsu  Netherlands
  Hubert Laenen Motobu Ryu Kyu Kobujutsu Belgium
       
Golden Life Award
(40+ Yrs)
Henrie Ceulen Hapkido Netherlands
  Roddy Rijke Hapkido Netherlands
  Ruud van Vlaanderen Karate Netherlands
  Jean Pierre van Vre Tai Jutsu Belgium
  Rudolf Heijne Karate Shotokan Netherlands
       
President of the Year Hapkido Franz Josef Wolf Hapkido Germany
       
IMA-HOF Honor Award Martin Zingel Jiu- Jitsu Netherlands
       
Senior master of the Year Axel Nobbe Hapkido Germany
  Alberto novarro Mojica SZD system Zwitserland
  Jenne Dekker Goju-Ryyu Karate Netherlands
  Jürgen Rath Hapkido Germany
  Sylvestro van der Kooye Taekwondo Netherlands
  Peter van Leeuwen Jiu Jitsu Netherlands
       
Founder / Organisator
of the Year
Necatin Yilmaz Kesy Do, Taekwondo Germany
  Vitor Lagarto Ki Ryu Kenpo Portugal
  André Lecapitaine Iai do Belgium
  Jan Bloem Systema Netherlands
  José Pisa Goshin Kenpo Kobujutsu Portugal

 

Silver      
Award Name M.A. Country
Master of the Year
(5e dan +)
Dirk Eiringhous Ip Man Wing Chun Germany
  Marcel de Jong Kenpo Karate Netherlands
  Louk Franken Dim Mak Netherlands
  Rik Pieterse Dim Mak Netherlands
  Volker Gößling Hapkido Germany
  Günter Dieber Hapkido Austria
  Peter Valentin Sr Karate Germany
  Pierre van Bentum Hapkido Netherlands
  Manfred Salmhofer Hapkido Austria
  Willem Enoch Taekwondo Netherlands
       
Founder of the Year Stephan Krellmann Dae Ryeon Do Samurai Switzerland
       
International Instructor
of the Year
Greg Bienkowski Hapkido Netherlands
  Nadine Gößling Hapkido Germany
  Luc Barbieux Hapkido Belgium
 

 

Bronze      
Award Name M.A. Country
Competitor of the Year Tom Nyholt Hapkido Netherlands
       
Black Belt of the Year Elwin van Riel Jiu-jitsu Netherlands
  Preshant Rampersad Jiu-jitsu Netherlands
  Gerard van der Linde Jiu Jitsu Netherlands
  Karla Kalkhof Hapkido Germany
  Burney Aerts, Judo Netherlands
       
Student of the year Oscar Dijk Hapkido Netherlands
  Marwin Zingel Hapkido Netherlands
  Jan Geusebroek Judo Netherlands
  Ron Janssen Jiu-Jitsu Netherlands
  Thomas van Eck Taekwondo Netherlands
       
Assistant instructor
of the Year
Pepijn van Mildert Judo Netherlands
  Pablo Castellanos Martinez Judo Netherlands
       
Instructor of the Year Bert Kaasjager Taekwondo Netherlands
  Dennis de Jongh Taekwondo Netherlands
  Kees Wolfert Taekwondo Netherlands
  Stephan Lange Wing Chun Germany
  Edvard van de Bilt Hapkido Netherlands
  Yonnie van der Vlies Hapkido Netherlands
  Philia van Mildert Judo Netherlands
  Erik Schmelzer Karate Germany
  Jochen Luft Ip Man Wing Chun Germany